Према информацијама којима располаже Црвени крст Лесковац у овој години у граду на Ветерници нису забележени акцидентни утапања са фаталним исходом и с обзиром на то да се данас обележава Светски дан превенције утапања ова установа је организовала кампању о подизању свести на тему безбедности на води, која ће бити реализована уз помоћ волонтера данас на базену у Копшаници.
„Како би смо одржали овај тренд и наше суграђане заштитили од нежељених ефеката и фаталних исхода, Црвени крст Лесковац позива све, а посебно наше младе суграђане на одговорно понашање у води, а посебно на неуређеним купалиштима у нашем региону, али и на базенима на којима су предузете све мере превенције од утапања и који имају обучене спасилачке екипе. Најважнији живот који можемо спасити је наш живот у складу са тим што се морамо и понашати”, кажу из Црвеног крста.
Како додају, Србији највећи број људи утопи се током летњих месеци, а према подацима завода за статистику годишње се утопи преко 60 грађана Републике Србије.
Уједињене нације су усвојиле резолуцију о превенцији утапања која препознаје размеру и утицај превенције утапања на глобалном нивоу и позива на координисан одговор како би се спречио што је могуће већи број утапања.
Уједињене нације су у оквиру резолуције прогласиле 25. јул Светским даном превенције утапања.
Неки од главних разлога за доношење резолуције су следећи:
Према проценама Светске здравствене организације, у последњих 10 година је живот утапањем изгубио 2,5 милиона људи широм света, што је и главни разлог за доношење резолуције.
Утапање спада у један од 10 најчешћих узрока смрти код деце и млађих људи узраста до 24 године.
90 посто утапања се догоди на неуређеним купалиштима, односно рекама, језерима, бунарима и резервоарима за чување воде у домаћинствима у државама са ниским и средњим приходима.
Црвени крст Србије – Надлежни национални грански спортски савез и члан Међународне спасилачке федерације подржава напоре Уједињених нација и Светске здравствене организације у скретању пажње на проблеме везане за утапање.