С А Д Р Ж А Ј:
- Тема Светског дана прве пом
- Циљне групе
- Предности дигиталног окружења
- Како обележити Светски дан прве помоћи?
- Извештавање
- Материјали
Тема светског дана прве помоћи
На овај дан организације Црвеног крста широм света настоје да скрену пажњујавности о значају познавања прве помоћи за појединца и за друштвенузаједницу. Годишње више од 14 милиона људи у организацијама Црвеног крсташиром света научи како да пружи прву помоћ.
У Србији сваке године, више од 10.000 школске деце и младих и исто толикоодраслих особа изложених ризику због посла или учешћа у саобраћају научи вештине прве помоћи у организацијама Црвеног крста. Што већи број људи влада вештинама прве помоћи, то је заједница безбеднија и снажнија. Тема овогодишњг Светског дана прве помоћи гласи:
“Прва помоћ у дигиталном свету “.
Како прва помоћ проналази своје место у свету дигиталних технологија? Како сепоруке и знања из прве помоћи могу обликовати и прилагодити потребма корисника у амбијенту дигиталног окружења?
Дигитална технологија нам помаже да информације о првој помоћи учинимодоступним великом броју људи. Може се користити на свим нивоима едукације –од представљања основних чињеница о првој помоћи до напредног учења или курсева за освежавање знања. Дигитална технологија данас омогућава свакоме даса или без приступа интернету стекне основна сазнања о томе када и какоприменити прву помоћ. И не само да се ради о начину на који можете да учите,већ је користан ресурс за размену искуства у пружању прве помоћи са људима из целог света – и све то од куће, сопственим темпом, без потребе да сеприлагођавате задатом распореду .
Циљне групе
Примена дигиталних технологија у области прве помоћи треба да буде прилагођенациљној групи:
ДЕЦА
Употреба дигиталних алата за образовање деце данас је неопходна. Деца све вишекористе дигиталне уређаје и платформе у својим свакодневним активностима. Зато јеважно прилагодити им и дигиталне алате у области прве помоћи. Дигитални алати могупомоћи деци да науче вештине прве помоћи на интерактиван начин кроз различитересурсе као што су: видео снимци, игре и симулације. Ово помаже деци да разумеју и запамте важне принципе и поступке прве помоћи и омогућава им да се тога подсете убило ком тренутку. Дигиталне платформе за учење су један од начина који олакшаваприступ информацијма, а деци омогућава да уче сопственим темпом и у време које сами одаберу. Поред тога, дигитални свет може олакшати комуникацију деце и њиховихинструктора – предавача прве помоћи, пружајући деци могућности да буду праћена усвом напредовању.
ОДРАСЛИ
Дигитално окружење може користити одраслима у учењу прве помоћи, а многи ресурси се могу прилагодити ужурбаном распореду савременог човека, као што суонлајн курсеви, видео снимци са упутствима или интерактивне симулације. Одрасли могу сами да науче неке елементе вештине прве помоћи или да савладају теоријски део. Дигиталне платформе могу да повежу грађане са организацијом Црвеног крста,тако што би овим путем имали могућност да постављају питања, добију повратнеинформације или размењују информације са другим корисницима. Поред тога,дигитални алати могу користити грађанима да провере и освеже своја знања и буду утоку са најновијим достигнућима у области прве помоћи.
СТАРИЈЕ ОСОБЕ
Важно је имати на уму да старије особе могу имати више потешкоћа да прихвате и користе нову технологију, али студије показују да њихов интерес за коришћењедигиталних алата расте због воље да иду у корак са светским трендовима. Дигитални алати за учење прве помоћи за старије особе треба да буду прилагођени корисницима и лаки за навигацију.
Предности дигиталног окружења
Залагање за лакши приступ дигиталним ресурсима прве помоћи може помоћи упревазилажењу препрека за похађање традиционалне обуке, као што су временскаограничења или доступност локација за обуку. Због тога је важно промовисати коришћење онлајн курсева, инструкција путем видео записа и интерактивнесимулације које су прилагођене различитим стиловима учења и способностима оногако учи.
Користећи методе као што су дигиталне игре могу се јачати вештине и психолошкаспремност за реаговање у ситуацијама несреће или ванредне ситуције. Такође,онлајн курсеви освежавања знања, квизови и интерактивне симулације могу помоћи бољем очувању стечених знања и вештина.
Поред тога, употреба дигиталних технологија може бити корисна и у ширењуинформација о новинама и савременим процедурама прве помоћи, обезбеђујући тако заинтересованим грађанима доступност одговарајућих информација.
Чињеница је да дигиталне технологије могу бити корисне за учење и увежбавањевештина прве помоћи, али истовремено је важно препознати вредност и неопходност директне и практичне обуке. Прву помоћ је неопходно савладати не само у погледузнања већ и физичких вештина и способности да их применимо у стварнимситуацијама.
Практична обука са смерницама инструктора-предавача и повратним информацијамауживо од кључног је значаја за развој вештина и изградњу поверења у њиховупримену. Ови приступи нису супротстављени већ комплементарни један другом.Комбинујући их, појединац може развити свеобухватан скуп вештина који ће муомогућити да пружи ефикасну прву помоћ у случају повреде или несреће.
Дигитална технологија несумњиво има многе предности, међутим има и ризике који се морају такође разматрати, посебно у погледу утицаја на развој учења код деце.Важно је промовисати одговорно коришћење уређаја (телефона и екрана другихуређаја) тако да деца препознају потенцијалне негативне последице од прекомернеупотребе. Важно је истаћи да дигитална технологија није у том смислу опасна самапо себи, већ начин на који се користи може имати негативни ефект.
Како обележити Светски дан прве помоћи?
Предлажемо да све организацијуе Црвеног крста у Србији обележе Свестки дан првепомоћи на јединствен начин- организовањем јавног часа прве помоћи на коме ћеграђани имати прилике да науче мере за спасавање живота код наглог срчаног застоја, односно мере оживљавања (кардиопулмоналне реанимације).
Јавни час прве помоћи
Јавни час треба одржати у суботу, 9. септембра 2022. године, у просторијама Црвеног крста (уколико организација располаже одговарајућим простором) или надобро посећеном јавном месту (на градском тргу, у парку, у тржном центру,спортском центру или другом прометном месту где се може очекивати присуствовећег броја посетилаца различитих узраста).
Људски капацитети
Ангажовати одговарајући број сарадника, предавача прве помоћи и волонтера који би током догађаја приказивали грађанима поступак кардиопулмоналне реанимације.Користити постојеће капацитете у погледу лутки тренажера за КПР.
Кутак за најмлађе
На јавном часу направити, према могућностима, кутак за најмлађе, у коме ћемалишани уз бојице и бојанку о првој помоћи (коју вам шањемо у прилогу) и игру сапредавачима и вршњачким едукаторима открити основне појмове о првој помоћи.
Апликација за мобилни
Имајући у виду да је порука Светског дана прва помоћ у дигиталном свету, позвати грађане да преузму апликацију за мобилни телефон ПРВА ПОМОЋ који је израдиоЦрвени крст Београда. Ова апликација може бити веома користан подсетник свихнаучених вештина прве помоћи.
АЕД тренажер
Уколико имате АЕД тренажер, пожељно је да уз мере оживљавања представите и употребу АЕД апарата (аутоматског спољашњег дефибрилатора).
Постери и материјали
На место одржавања догађаја поставити постер са мерама оживљавања (који ћемодистрибуирати организацијама до краја августа). Овај постер се може поставити и ушколама, спортским центрима, јавим установама и другим местима јавног окупљања.
Видео материјали
На сајту Црвеног крста Србије ће у оквиру представљања Светског дана првепомоћи 2023. бити постављени едукативни видео снимци са свим најважнијимпоступцима прве помоћи, као и мали квиз путем кога грађани могу проверити својезнање. Ово уједно треба да буде позив да се пријаве на неку од обука у првојпомоћи који спроводе организације Црвеног крста у Србији.
Извештавање
Након одржаног јавног часа, известите до 22. септембра о догађају Црвени крст Србије, односно одговарајући координативни ниво путем стандардизованог обрасца, уз једну до три фотографије које приказују активност током јавног часа(на фотографијама треба да буде видљиво обележје Црвеног крста, активност КПРобуке и присуство волонтера и посетиоца, пожељно различитих узраста).
Можете послати и кратак видео запис активности током јавног часа (један до три снимка у трајању од 30 до 60 секунди, могу бити снимљени камером или мобилним телефоном). Од прикупљених материјала ћемо сачинити обједињенприказ обележавања Светског дана прве помоћи 2023.
Извештаје и прилоге о обележавању Светског дана прве помоћи доставите намејл:
. Подсећамо организације Црвеног крста сатериторије Београда, Војводине и Косова и Метохије да истовремено известе и одговарајући координативни ниво.
Материјали
Следеће материјале можете користити за реализацију јавног часа:
Саопштење за медије– достављамо текст саопштења коме треба додати тачнулокацију догађаја и додати информације специфичне за догађај који организујете(присуство представника локалне самоуправе, промотера- познате личности, додатни садржаји који ће бити представњени или слично)
Постер за најаву догађаја
(у штампаним и дигиталним медијима или јавном прoстору)
Cover photo
за друштвене мреже
Бојанка
са садржајима из прве помоћи за најмлађе
Постер
Б2 формата и едукативни лифлет ћемо Вам доставити у штампаној форми (уодговарајућем тиражу) путем поште.